لینوکس‌لرنینگ

آموزش نصب پایتون در لینوکس

پایتون دومین زبان برنامه‌نویسی ترند دنیا و لینوکس سیستم‌ عاملی دوست‌داشتنی برای برنامه‌نویسان است. بالا بودن امنیت لینوکس باعث شده تا شیرینی کد زدن در این محیط برای هر برنامه‌نویسی دوچندان شود. همچنین، پایتون کاربرد زیادی در علم داده، هوش مصنوعی و ماشین لرنینگ دارد که نیاز امروز دنیای تکنولوژی هستند.

در این مقاله به آموزش نصب پایتون 3.6 یا 3.8 روی دستگاه‌هایی با سرور لینوکس اوبونتو پرداختیم.

نصب پایتون در لینوکس

از آنجایی که پایتون اصلی روی لینوکس به‌طور پیشفرض نصب است، برای دیدن نسخه پایتون 3 نصب‌ شده خود، پنجره فرمان سریع را باز کرده و دستور زیر را اجرا کنید:

python3 –version 

اگر سیستم عامل دستگاهتان اوبونتو 16.10 یا نسخه‌های جدیدتر است، با دستورهای زیر به راحتی ‌می‌توانید پایتون 3.6 را روی دستگاهتان نصب کنید:

sudo apt-get update 
sudo apt-get install python3 

اگر نسخه دیگری از اوبونتو روی دستگاه شما اجرا می‌شود (برای مثال آخرین انتشار LTS) یا می‌خواهید از نسخه نزدیکتر پایتون بهره ببرید، توصیه می‌کنیم از PPA متعلق به تیم deadsnakes برای نصب پایتون 3.8 در لینوکس استفاده کنید:

sudo apt-get install software-properties-common 
sudo add-apt-repository ppa:deadsnakes/ppa 
sudo apt-get update 
sudo apt-get install python 

اگر از توزیع‌های دیگر لینوکس مانند کالی استفاده می‌کنید، احتمالا از قبل پایتون 3 روی دستگاه نصب باشد. اگر نیست، از پکیج منیجر برای نصب پایتون در لینوکس کالی استفاده کنید. همچنین، دستور dnf روی توزیع دیگر لینوکس یعنی فدورا کارتان را راه می‌اندازد:

sudo dnf install python3 

اگر فکر می‌کنید بسته نصبی python3 قدیمی شده است و نیاز به نسخه‌های جدیدتر دارید، بسته به توزیع لینوکسی که روی سیستمتان اجرا می‌شود، راه‌هایی برای نصب نسخه‌های جدیدتر وجود دارد. مثلا می‌توانید بسته نصبی python3.9 را برای دریافت پایتون 3.9 روی فدورا 32 استفاده کنید.

کارکردن با پایتون 3

در این مرحله، احتمالا نسخه سیستمی پایتون 2.7 دردسترس شما قرار دارد.

python 

این دستور ممکن است مفسر پایتون 2 را راه‌اندازی کند.

python3 

این دستور همیشه مفسر پایتون 3 را راه‌اندازی خواهد کرد.

Setuptools و Pip چیست و چه کمکی به نصب پایتون در لینوکس می‌کند؟

پس از آن‌که نحوه نصب پایتون را در لینوکس یاد گرفتید، نوبت به دوتا از مهم‌ترین بسته‌های شخص ثالث پایتون می‌رسد. این دو بسته پرکاربرد setuptools و pip نام دارند.

وقتی این دو نصب شوند، می‌توانید هر محصول سازگار با نرم‌افزار پایتون را با یک دستور دانلود، نصب و حذف کنید. همچنین قادر خواهید بود با کمی دنگ و فنگ، این قابلیت نصب‌کنندگی شبکه‌ای را به خود نرم‌افزار پایتون هم اضافه کنید.

پایتون 2.7.9 و نسخه‌های جدیدتر (از مجموعه پایتون 2) و پایتون 3.4 و نسخه‌های جدیدتر به‌طور پیشفرض بسته pip را دارند.

برای اطمینان از نصب pip، فرمان سریع (command prompt) را باز و دستور زیر را اجرا کنید:

command -v pip 

برای نصب pip به راهنمای آموزشی مخصوص آن مراجعه کنید. در فرآیند نصب pip، آخرین نسخه بسته setuptools نیز به‌طور خودکار نصب می‌شود.

توجه داشته باشید که در برخی از توزیع‌های لینوکس مانند اوبونتو و فدورا، دستور pip برای پایتون 2 معنادار است و دستور pip3 برای پایتون 3.

command -v pip3 

با این حال، زمانی که از محیط‌های مجازی استفاده کنید (پایین‌تر توضیح می‌دهیم)، نیاز نیست به این چیزها فکر کنید.

نصب Pipenv و محیط‌های مجازی برای راه‌اندازی پایتون در لینوکس

قدم بعدی نصب Pipenv است تا بتوانید نرم‌افزارهای مرتبط را نصب و محیط‌های مجازی را مدیریت کنید.

محیط مجازی ابزاری برای نگهداری از نرم‌افزارهای مرتبط (dependencies) موردنیاز برای پروژه‌های مختلف است. با ایجاد محیط‌های مجازی پایتون برای هریک از نرم‌افزارهای مرتبط، آن‌ها در محیط‌های جداگانه حفظ می‌شوند. بدین ترتیب، اگر پروژه X به نسخه 1 نرم‌افزار x نیازمند باشد و پروژه Y به نسخه 4، دیگر مشکلی پیش نخواهد آمد. پس از دسته‌بندی نرم‌افزارهای مرتبط در محیط‌های جداگانه، دایرکتوری اصلی بسته‌های سایت شما تمیز و منظم باقی می‌ماند.

به زبان ساده‌تر، شما می‌توانید روی پروژه‌ای کار کنید که نیازمند جنگوی نسخه 1.10 است در حالی‌که، پروژه نیازمند نسخه 1.8 را هم ادامه می‌دهید.

جمع‌بندی

در این بلاگ پست کوتاه، آموزش نصب پایتون در لینوکس را با مطالعه کردید. نرم‌افزار پایتون همانند زبان برنامه‌نویسی‌اش ماهیت ساده و سرراستی دارد و به راحتی نصب و استفاده می‌شود. امیدواریم با استفاده از این زبان برنامه‌نویسی، کارهای خارق‌العاده و زیبا از شما ببینیم.

سوالات متداول

چطور پایتون را از طریق ترمینال نصب کنم؟

می‌توانید پایتون را از طریق APT نصب کنید:

  • با فشاردادن دکمه‌های Ctrl + Alt + T، ترمینال را باز کنید
  • با نوشتن دستور sudo apt update فهرست مخزن سیستم خود را به‌روزرسانی کنید
  • آخرین نسخه از پایتون را با دستور sudo apt install python3 نصب کنید
  • APT به‌طور خودکار بسته نصبی را پیدا کرده و آن را نصب می‌کند

آیا pip به همراه پایتون نصب می‌شود؟

PIP به‌طور خودکار همراه با پایتون 2.7.9 به بالا و پایتون 3.4 به بالا نصب می‌شود و محیط‌های مجازی virtualenv و pyvenv را در کنار خود دارد

آیا به pip برای پایتون نیاز است؟

Pip ابزار توصیه‌ شده برای نصب بسته‌های پایتون است. برای مثال، اگر لازم باشد بسته یا کتابخانه خارجی نصب کنید، باید در اولین قدم از pip بهره ببرید. در این سناریو، شاید اوایل به کتابخانه‌های احتیاج نداشته باشید، اما در آینده حتما به کارتان می‌آید.

تفاوت بین pip و pip3 چیست؟

PIP پیوندی نرم‌افزاری برای نصب‌کننده است. pip3 نسخه به‌روزشده آن است که اساسا برای پایتون 3 ساخته شده است. وقتی pip3 را اجرا می‌کنید، مطمئن هستید که این ماژول روی پایتون 3 کار می‌کند.

تفاوت apt-get و Pip چیست؟

pip برای دانلود و نصب مستقیم پکیج‌ها از طریق PyPI به‌کار می‌رود. بنیاد نرم‌افزار پایتون میزبان PyPI است. PyPI پکیج منیجر مخصوصی است که فقط با بستههای پایتون سروکار دارد. Apt-get برای دانلود و نصب بسته‌ها از مخزن‌های اوبونتو به کار می‌رود که در Canonical میزبانی می‌شوند.

آیا پایتون می‌تواند بدافزار باشد؟

در نهایت، اخبار بدافزارهای نوشته‌ شده در پایتون‌ در سراسر این دنیای وحشی درز کرده است. بدافزارهایی که بسیاری از ضد ویروس‌ها توانایی شناسایی‌شان را ندارند. پایتون معمولا پشت درهای بسته در محیط بکند استفاده می‌شود که به مهاجمان امکان آپلود و اجرای کد دلخواه را روی دستگاه آلوده می‌دهند.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پیمایش به بالا