لینوکس‌لرنینگ

دانلود دبیان 12؛ روز خداحافظی با ویندوز 11 آغاز شد

حالا می‌توانید نسخه دبیان 12 به نام “Bookworm” را دانلود کنید و برای همیشه با ویندوز 11 خداحافظی کنید

خبر خوب برای دوستداران لینوکس! بعد از ماه‌ها توسعه، پروژه دبیان سرانجام آخرین نسخه پایدار سیستم عامل محبوب خود بر پایه لینوکس را منتشر کرده است. دبیان 12، با کدنام “Bookworm” یک گام مهم در مبارزه مداوم علیه سیستم‌های عامل مالکیتی، به خصوص ویندوز 11 است. دبیان 12 یک جایگزین واقعی است که واقعا کاربران را توانمند می‌کند.

یکی از ویژگی‌های برجسته دبیان 12 تعهدش به پشتیبانی بلندمدت است. با تلاش مشترک تیم امنیت دبیان و تیم پشتیبانی بلندمدت دبیان، “Bookworm” برای مدت پنج سال پشتیبانی خواهد شد. این اطمینان را به کاربران می‌دهد که می‌توانند برای نیازهای کامپیوتری خود بدون فشار دائمی برای ارتقا یا مهاجرت به نسخه‌های جدیدتر، بر دبیان 12 تکیه کنند.

تغییر قابل توجه در دبیان 12، معرفی محل آرشیو جداگانه برای بسته‌های فریم‌ورک غیررایگان است. در راستا با قطعنامه عمومی 2022، این جداسازی اجازه می‌دهد تا تصاویر نصب رسمی ایجاد شود که به گستره وسیعی از ترجیحات کاربر پاسخ می‌دهد. با تمیز کردن فریم‌ورک‌های غیررایگان از بسته‌های غیررایگان دیگر، دبیان 12 موضعی اصولی در برابر نرم‌افزارهای مالکیتی اتخاذ می‌کند و تجربه متمرکز بر آزادی به کاربران ارائه می‌دهد.

دبیان 12 “Bookworm” همچنین یک طیف چشمگیر از محیط‌های دسکتاپ را به ارمغان می‌آورد، از جمله Gnome 43، KDE Plasma 5.27، LXDE 11، LXQt 1.2.0، MATE 1.26 و Xfce 4.18. این تنوع باعث می‌شود کاربران انتخاب‌های فراوانی داشته باشند تا به ترجیحات شخصی و قابلیت‌های سخت‌افزاری خود بخورد. با دبیان 12، سفارشی‌سازی و شخصی‌سازی در صدر است.

تعداد بسته‌ها در دبیان 12 به طور قابل توجهی افزایش یافته است، با بیش از 11,000 بسته جدید و حذف بیش از 6,000 بسته منسوخ شده. این نسخه تعهد دبیان به ارائه یک اکوسیستم نرم‌افزاری به‌روز را نشان می‌دهد. علاوه بر این، کار دقیق مترجمان باعث افزایش تعداد صفحات راهنما ترجمه شده شده است، که باعث می‌شود کاربران بتوانند به اطلاعات حیاتی در زبان مادری خود دسترسی داشته باشند. در دسترس بودن ترجمه‌های آلمانی برای تمامی صفحات راهنمای systemd نشانگر تعهد جامعه دبیان است.

مخلوط‌های تخصصی دبیان 12، مانند دبیان Med و دبیان Astro، به نیازهای جوامع علمی و ستاره‌شناسی پاسخ می‌دهند. گنجاندن بسته‌هایی مانند shiny-server، astap، و planetary-system-stacker تعهد دبیان به پشتیبانی از تحقیقات و کشف علمی را نشان می‌دهد.

امنیت برای هر سیستم عاملی نگرانی برجسته‌ای است و دبیان 12 با بازگرداندن پشتیبانی از بوت امن بر روی سخت‌افزار ARM64 به این موضوع پاسخ می‌دهد. کاربران اکنون می‌توانند از این ویژگی امنیتی به طور کامل استفاده کنند، که امنیت سیستم‌های آن‌ها را تقویت می‌کند. دبیان 12 “Bookworm” همچنین شامل یک میزان زیادی از بسته‌های نرم‌افزاری به‌روز شده است، که اطمینان می‌دهد کاربران دسترسی به آخرین نسخه‌های برنامه‌های حیاتی دارند.

پشتیبانی دبیان 12 از طیف وسیعی از معماری‌ها، آن را از سیستم‌های عامل دیگر متمایز می‌کند. با پشتیبانی رسمی از نه معماری، از جمله PC (i386 و amd64)، ARM، MIPS، PowerPC و IBM System z، دبیان 12 واقعا به شهرت خود به عنوان سیستم عامل جهانی، عمل می‌کند. چه شما روی یک دسکتاپ، سرور یا یک کلاستر کار می‌کنید، دبیان 12 به شما کمک می‌کند.

نصب دبیان 12 باید یک فرایند آسان باشد، با تشکر از گزینه‌های متنوع رسانه نصب. از DVD و USB تا نصب شبکه، کاربران می‌توانند روشی را انتخاب کنند که بیشتر به نیازهای آن‌ها بخورد. در دسترس بودن تصاویر زنده اجازه می‌دهد که یک آزمایش بدون دردسر از دبیان 12 را قبل از تعهد به نصب کامل تجربه کنید. و با پشتیبانی از 78 زبان، دبیان 12 “Bookworm” واقعا به کاربران از سراسر جهان می‌رسد.

نسخه دبیان 12 “Bookworm” هم‌اکنون برای دانلود آماده است. با یک گام ساده، شما می‌توانید ویندوز 11 را رها کنید و به دنیایی از آزادی، انعطاف‌پذیری و امنیت در سیستم عامل بر پایه لینوکس بپیوندید.

دانلود دبیان ۱۲

منبع خبر انتشار دبیان ۱۲

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پیمایش به بالا