لینوکس‌لرنینگ

حل مشکل صفحه سیاه در کالی لینوکس

کالی لینوکس یک توزیع سرور لینوکس بر پایه دبیان است که به منظور تامین امنیت لینوکس طراحی شده است. حل مشکل صفحه سیاه در کالی لینوکس بعد از نصب یا آپدیت، دغدغه بسیاری از افرادی است که از این سیستم برای هک‌ کردن یا تست‌های نفوذ استفاده می‌کنند. این افراد به طور معمول پس از وارد کردن فایل ISO در virtual box در هنگام نصب یا آپدیت با این موضوع روبه‌رو می‌شوند. این مشکل می‌تواند علت‌های مختلفی داشته باشد و به دلیل‌های متفاوتی رخ دهد.

اگر شما جزو افراد درگیر با این مشکل هستید، نیاز نیست که دیگر نگران باشید. زیرا در این مقاله، قصد داریم دلایل مختلف بروز این مشکل را به شما بگوییم و راه‌‌های متفاوت و امتحان‌شده‌ای را برای حل مشکل مواجه شدن با صفحه سیاه پس از نصب کالی لینوکس یا آپدیت آن را برای شما بیان کنیم تا دیگر در این زمینه مشکلی نداشته باشید.

دلایل مشکل سیاه‌ شدن صفحه کالی لینوکس

مشکل صفحه سیاه بعد از بوت در کالی لینوکس به دلایل مختلفی رخ می‌دهد که در این قسمت قصد داریم، مهم‌ترین موارد آن را برای شما بیان کنیم تا مشکل سیستم خودتان را راحت‌تر تشخیص دهید.

نصب ورژن اشتباه ISO روی سیستم

اولین علت بروز مشکل مواجه‌ شدن با صفحه سیاه پس از نصب کالی لینوکس، استفاده از ورژن اشتباه ISO است که باید آن ورژن جدید را پیدا کنید و روی Virtualbox خودتان نصب کنید.

 استفاده از Virtualbox منسوخ‌ شده

به نسخه Virtualbox خودتان دقت داشته باشید، زیرا اگر ورژن آن منسوخ شده باشد، با این مشکل مواجه می‌شوید.

استفاده از تنظیمات و پیکربندی نسخه 32 بیتی روی ورژن 64 بیت

اگر تنظیمات نسخه 32 بیتی را روی ورژن 64 بیتی به کار ببرید، ممکن است که با مشکل صفحه سیاه بعد از بوت در کالی لینوکس مواجه شوید. پس باید به آن دقت داشته باشید و تنظیمات را به طور دقیق بررسی کنید.

وجود فضای کم روی هارد دیسک

آخرین دلیل برای بروز مشکل مواجه‌ شدن با صفحه سیاه پس از نصب کالی لینوکس، عدم وجود فضای کافی در هارد دیسک برای نصب این سیستم یا نسخه آپدیت‌ شده آن است که باید برای حل آن اقدامات لازم را انجام دهید.

در ادامه، راه‌های مختلف حل مشکل مواجه شدن با صفحه سیاه پس از نصب کالی لینوکس یا آپدیت آن را بیان می‌کنیم تا آن‌ها را بشناسید و بتوانید با استفاده از آن‌ها، از شر این معضل به طور کامل خلاص شوید.

حل مشکل صفحه سیاه در کالی لینوکس بعد از نصب یا آپدیت

در قسمت قبل، علت‌های متفاوت بروز این مشکل را برای شما بیان کردیم تا آن‌ها را به خوبی تشخیص دهید. اما در ادامه قصد داریم، راه‌های متفاوت حل مشکل صفحه سیاه در کالی لینوکس بعد از نصب یا آپدیت آن را بگوییم و توضیحات لازم پیرامون آن‌ها را بدهیم.

راه‌حل اول: بررسی هارد دیسک، فضای موجود در آن و نوع bootable pen drive 

اولین راه برای حل مشکل صفحه سیاه در کالی لینوکس بعد از نصب یا آپدیت آن، بررسی هارد دیسک فضای موجود در آن و نوع bootable pen drive است. bootable pen drive  آن می‌تواند از نوع GOT یا MBR باشد که باید تطابق کاملی با هارد دیسکتان داشته باشد. این موضوع را می‌توانید از طریق diskpart بررسی کنید.

بعد از آن سعی کنید هارد دیسک را از نظر فضای کافی بررسی کنید تا از این نظر اطمینان پیدا کنید. همچنین سعی کنید از آخرین نسخه تصویر ISO استفاده کنید. این یکی از راه‌های مرسوم برای حل مشکل صفحه سیاه در کالی لینوکس بعد از نصب یا آپدیت آن است.

راه دوم: بررسی VirtualBox

کسانی که از VirtualBox استفاده می‌کنند، می‌توانند از این روش برای حل مشکل صفحه سیاه در کالی لینوکس بعد از نصب یا آپدیت آن استفاده کنند. برای استفاده از آن باید کارهای زیر را انجام دهید:

·         VirtualBox را نصب کنید و به قسمت  help بروید. سپس بخش about Virtualbox را باز کنید.

·    به ورژن VirtualBox خودتان دقت کنید. اگر ورژن روی 5x بود، باید متوجه شوید که مشکل سیاه‌ شدن کالی‌ لینوکس مربوط به ورژن VirtualBox است.

·      برای خلاص‌ شدن از شر این مشکل باید کدهای زیر را در ترمینال لینوکس خودتان وارد کنید:

sudo apt-get remove Virtualbox

یا

sudo apt-get purge virtualbox

·         پس از اینکه کدهای گفته‌شده را وارد کردید، نسخه Virtualbox حذف می‌شود.

·         پس از آن باید نسخه جدید را دانلود کنید، آن را نصب کنید و  کد زیر را در ترمینال لینوکس بزنید:

dpkg -i <package_file>

پس از انجام این کارها، باید برای حل مشکل صفحه سیاه در کالی لینوکس بعد از نصب یا آپدیت آن به‌صورت کامل انجام شده باشد و شما بتوانید وارد کالی لینوکس خودتان شوید. 

راه‌حل سوم: بررسی فعال‌ بودن virtualization روی bios

اگر ورژن درست Virtualbox را دانلود کرده‌اید، اما همچنان مشکل مواجه شدن با صفحه سیاه پس از نصب کالی لینوکس وجود دارد، باید بررسی کنید که virtualization یا VT روی bios شما فعال شده است یا هنوز انجام نشده است. برای دسترسی به bios وابسته به کامپیوترهای مختلف، راه‌های متفاوت وجود دارد؛ اما روش زیر برای خیلی از سیستم‌ها پاسخگو است:

·         کامپیوتر خودتان را Reboot کنید.

·       در زیر قسمت Reboot یکسری دستورالعمل‌ها برای دسترسی به bios وجود دارد که می‌توانید با استفاده از آن‌ها به این قسمت بروید.

·       در تنظیمات این قسمت به دنبال hardware virtualization بگردید و سپس از طریق آن VT را فعال کنید. سپس گزینه save را بزنید و با استفاده از گزینه quit خارج شوید.

پس از انجام این کار، موضوع برطرف شود و حل مشکل صفحه سیاه در کالی لینوکس بعد از نصب یا آپدیت آن  به طور کامل انجام شده باشد.

راه‌حل چهارم: بررسی تنظیمات Debian

اگر مشکل همچنان، وجود دارد، باید تنظیمات  Debian و تناسب کالی‌ لینوکس دانلود‌ شده را با آن بررسی کنید تا بتوانید حل مشکل صفحه سیاه در کالی لینوکس بعد از نصب یا آپدیت آن را به انجام برسانید. اگر کامپیوتر شما 32 بیتی است، باید تنظیماتی که به Debian مربوط می‌شود 32 بیتی باشد؛ اما در صورت 64 بیتی‌ بودن آن، تنظیمات نیز باید متعلق به Debian 64 باشد. برای بررسی این موضوع باید روی virtual box کلیک سمت راست کنید و به قسمت settings و سپس General بروید.

جمع‌بندی

حل مشکل صفحه سیاه در کالی لینوکس بعد از نصب یا آپدیت آن برای بسیاری از افراد یک دغدغه بزرگ است، زیرا آن‌ها به طور مکرر با این مشکل مواجه می‌شوند. در این مطلب سعی کردیم علت‌های شایع وقوع این اتفاق و راه‌های مرسوم برای حل آن را به زبان ساده بیان کنیم تا بتوانید برای همیشه از شر این مشکل خلاص شوید. 

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پیمایش به بالا