لینوکس‌لرنینگ

حداقل سیستم مورد نیاز کالی لینوکس

کالی لینوکس یکی از انواع توزیع‌های سرور لینوکس است که برای تست نفوذ و تحقیقات امنیت لینوکس طراحی شده است. شناخت حداقل و حداکثر سخت افزار مورد نیاز برای کالی لینوکس به شما کمک می‌کند تا بتوانید در هنگام نصب این ابزار راحت‌تر عمل کنید و با دردسر کمتری روبه‌رو شوید. 

برخورداری از حداقل سخت‌افزار، باعث می‌شود تا عملکرد کالی لینوکس بهتر باشد و شما بتوانید با سرعت و بازدهی بسیار بهتری از آن بهره ببرید. بنابراین توصیه می‌کنیم که برای نصب کالی لینوکس، قبل از هر کاری از وجود این مشخصات اطمینان کافی حاصل کنید تا بتوانید نصب آن  را در زمان بسیار کمی به انجام برسانید.

به همین دلیل و برای کمک به شما در ادامه این متن، حداقل و حداکثر سخت افزار مورد نیاز برای کالی لینوکس را به شما معرفی می‌کنیم و در ادامه، روش نصب سریع آن را آموزش می‌دهیم تا در این زمینه مشکلی نداشته باشید و بتوانید کالی لینوکس را به‌راحتی نصب کنید.

حداقل سیستم مورد نیاز کالی لینوکس برای نصب

برای نصب این ابزار باید سیستم شما از یک حداقل‌هایی برخوردار باشد. در این قسمت حداقل و حداکثر سخت افزار مورد نیاز برای کالی لینوکس را جهت نصب آن بیان می‌کنیم:

·         در ضعیف‌ترین حالت شما می‌توانید کالی لینوکس را به عنوان basic Secure Shell server نصب کنید. برای نصب در این حالت حداقل به 128 مگابایت و حداکثر 512 مگابایت حافظه رم نیاز دارید و حداقل 2 گیگابایت حافظه خالی هارد دیسک باید داشته باشید.

·         اما اگر می‌خواهید ورژن قوی آن را نصب کنید، باید به سراغ Xfce4 بروید. برای نصب این نسخه، نیاز به حداقل 2 گیگابایت رم و 20 گیگابایت حافظه خالی هارد دیسک نیاز دارید.

شرایط لازم برای نصب کالی لینوکس

در قسمت قبل، سخت افزار مورد نیاز کالی لینوکس برای نصب دو ورژن قوی و ضعیفش را بیان کردیم. اما در این قسمت قصد داریم به شما بگوییم که برای نصب این ابزار روی حداقل یا حداکثر سیستم سخت‌افزاری باید چه کاری انجام دهید.

آماده‌سازی برای نصب

این راهنما با توجه به مفروضات زیر بیان شده است که باید به آن‌ها توجه داشته باشید:

·         استفاده از ورژن amd64 installer کالی لینوکس

·         به کارگیری CD/DVD drive / USB boot به عنوان سورس نصب برنامه

·         دسترسی به اینترنت که به هاست خارجی متصل است.

دقت کنید که در این روش نصب این ابزار روی حداقل و حداکثر سخت افزار مورد نیاز برای کالی لینوکس ، اطلاعات مهم روی هارد دیسک پاک می‌شوند، بنابراین باید یک بکاپ از اطلاعات مهم خودتان در جای دیگری بگیرید.

فرآیند نصب کالی لینوکس

·         در ابتدا برای شروع فرآیند نصب با استفاده حداقل و حداکثر سخت افزار برای کالی لینوکس، باید فایلش را دانلود کنید.

·         کالی لینوکس دانلود‌ شده را روی دی وی دی یا فلش USB کپی کنید.

·         از اطلاعات مهم خودتان روی یک هارد دیسک external بکاپ بگیرید.

·         از طریق تنظیمات BIOS اطمینان پیدا کنید که کامپیوتر شما برای بوت‌ شدن با استفاده از سی دی یا دی وی دی یا فلش آماده است.

·         در تنظیمات BIOS مطمئن شوید که گزینه Secure Boot غیرفعال است؛ زیرا هسته اصلی کالی‌ لینوکس توسط Secure Boot شناخته نمی‌شود.

اگر این شرایط را دارید، می‌توانید نصب این ابزار روی حداقل و حداکثر سخت افزار مورد نیاز برای کالی لینوکس را شروع کنید.

بوت‌کردن سیستم

در ابتدای نصب این ابزار، باید سیستم خودتان را بوت کنید. در هنگام انجام این کار، Kali Linux Boot را باید انتخاب کنید. همچنین باید در زمان انجام این کار، انتخاب بین گزینه‌های Graphical install و Install (Text-Mode) را انجام دهید. در این جا ما گزینه Graphical install را انتخاب کردیم.

انتخاب زبان موردنظر کالی لینوکس

پس از انجام این کار، برای ادامه نصب این ابزار روی حداقل و حداکثر سخت افزار مورد نیاز برای کالی لینوکس، باید زبان موردنظر خودتان را انتخاب کنید. شما می‌توانید این کار را از طریق قسمت SELECT LANGUAGE به انجام برسانید. بعد از آن باید از طریق بخش SELECT YOUR LOCATION منطقه جغرافیایی خودتان را انتخاب کنید.

انتخاب شبکه و هاست مورد استفاده

بعد از انجام این کار، سیستم به دنبال شبکه خارجی میزبان شما می‌گردد و از شما می‌خواهد که نام DHCP service و هاست خودتان را وارد کنید. در این جا ما نام kali را به عنوان نام هاست وارد کردیم.

·         اگر DHCP service روی شبکه خارجی موردنظر به درستی کار نکند، سیستم از شما می‌خواهد پس از بررسی رابط‌های کاربری شبکه، اطلاعات آن را به صورت دستی وارد کنید.

·         اگر کالی لینوکس نتواند، درایورهای NIC شما را تشخیص دهید، باید آن‌ها را به صورت دستی وارد کنید.

·         اگر سیستم چندین فایل NIC را تشخیص دهد، از شما می‌خواهد که یکی از آن‌ها را انتخاب کنید.

·         اگر NIC براساس کد 802.11 باشد، سیستم  قبل از درخواست نام هاست، اطلاعات wireless network را  از شما درخواست می‌کند.

بعد از آن می‌توانید یک نام دامنه اختیاری انتخاب کنید.

پس از انجام این کارها، مرحله موردنظر به اتمام می‌رسد و شما می‌توانید به بخش بعدی نصب این ابزار روی حداقل و حداکثر سخت افزار مورد نیاز برای کالی لینوکس بروید.

ساخت حساب کاربری و انتخاب منطقه زمانی

در این مرحله باید یک نام حساب کاربری برای خودتان به همراه یک پسورد قوی انتخاب کنید. بعد از آن نیز باید به انتخاب منطقه زمانی خودتان بپردازید.

انجام تنظیمات مربوط به هارد دیسک

·         بعد از طی‌ کردن مرحله قبل، فایل نصبی در سیستم می‌گردد و با توجه به آن چندین گزینه را به شما پیشنهاد می‌دهد.

·         در این راهنما، ما از هارد دیسک خالی استفاده می‌کنیم و بنابراین چهار گزینه داریم. ما از بین موارد موجود مورد the entire disk را انتخاب کردیم.

·         بعد از انجام این کار باید، پارتیشن‌بندی درایو را انجام دهید. سیستم به شما اجازه می‌دهد تا فایل‌های خودتان را در یک درایو ذخیره کنید یا برای ذخیره آن‌ها، چندین درایو را انتخاب کنید.

·         بعد از آن سیستم از شما می‌خواهد تا تنظیمات را بررسی کنید و در صورت تأیید آن‌ها روی گزینه Continue کلیک کنید.

رمزگذاری LVM

·         اگر مرحله قبلی بعدی نصب این ابزار روی حداقل و حداکثر سخت افزار مورد نیاز برای کالی لینوکس را به درستی انجام داده باشید. سیستم از شما LVM password را می‌خواهد.

·         از قوی‌ بودن رمز عبور اطمینان حاصل کنید. اگر رمز ضعیف باشد، سیستم به شما هشداری در این مورد نشان می‌دهد. بعد از انجام این کار، می‌توانید به مرحله دیگر نصب این ابزار روی حداقل و حداکثر سخت افزار مورد نیاز برای کالی لینوکس بروید.

وارد کردن اطلاعات مربوط به پروکسی و نصب Metapackages

بعد از طی‌ کردن مرحله قبل، باید اطلاعات مربوط به پروکسی را به کالی لینوکس بدهید. سپس می‌توانید metapackages موردنظرتان را نصب کنید.

نصب GRUB boot loader و Reboot کردن سیستم

سپس باید تأیید مراحل را انجام دهید تا GRUB boot loader نصب شود. دقت کنید، برای نصب آن باید یک درایو را انتخاب کنید، زیرا سیستم به صورت پیش‌فرض این کار را نمی‌کند.

در انتها باید روی Continue کلیک کنید تا reboot به طور کامل انجام شود و مراحل مربوط به نصب این ابزار روی حداقل و حداکثر سخت افزار مورد نیاز برای کالی لینوکس، به اتمام برسد.

جمع‌بندی

با شناخت حداقل و حداکثر سخت افزار مورد نیاز برای کالی لینوکس، می‌توانید نصب آن را به راحتی و بدون دردسر انجام دهید. به همین دلیل در این مطلب، اطلاعات مربوط به آن را برای شما بیان کردیم و در ادامه روش نصبش را نیز توضیح دادیم تا در این زمینه آگاهی کاملی داشته باشید و با مشکلی پیدا نکنید. در قسمت نظرات به ما بگویید، شما از چه سیستمی برای نصب کالی لینوکس با چه مشخصاتی استفاده می‌کنید؟

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پیمایش به بالا