لینوکس‌لرنینگ

آموزش حذف پسورد در اوبونتو

 اوبونتو یکی از توزیع‌های کاربرپسند سیستم عامل لینوکس است که با توجه به بالا بودن امنیت لینوکس کاربران زیادی از آن استفاده می‌کنند. این توزیع مزایای فراوانی دارد، برای مثال پشتیبانی از زبان‌های مختلف مانند فارسی ارائه می‌دهد. مانند تمام توزیع‌های لینوکس، این توزیع در دو نسخه ارائه شده است که هر کدام از آن‌ها ویژگی‌ها و قابلیت‌های خاصی دارند. یکی از مهم‌ترین مسائل برای کاربرانی که از نسخه‌های توزیع سرور لینوکس استفاده می‌کنند، آموزش حذف پسورد در اوبونتو است. مدیریت رمزهای عبور در این سیستم عامل، سختی چندانی ندارد اما یکی از مهم‌ترین دستوراتی است که باید آن را بلد باشید. 

در سیستم لینوکس و توزیع اوبونتو، دسترسی به حساب کاربری برای کاربران عادی در صورتی ایجاد می‌شود که این افراد احراز هویت شوند. این احراز هویت توسط یک رمز عبور ایجاد می‌شود که می‌توان آن را به روش‌های مختلف مدیریت کرد. مدیریت رمز عبور اوبونتو به آن معنا است که کاربران بتوانند رمز عبور خود را حذف، غیرفعال یا عوض کنند. در این مطلب درمورد نحوه حذف پسورد در اوبونتو و تفاوت آن با غیرفعال کردن رمزعبور مطالعه می‌کنید. 

غیرفعال کردن رمز عبور اوبونتو به چه معناست؟ 

غیرفعال کردن رمز عبور اوبونتو به چه معناست؟ 

در اوبونتو این امکان وجود دارد که با قفل کردن رمز عبور حساب کاربری، ورود کاربران دیگر به آن را ممنوع کنید. به این کار غیرفعال کردن یا disable کردن رمز عبور اوبونتو می‌گویند.  از این دستور برای غیر فعال کردن رمز عبور اوبونتو استفاده کنید:   sudo passwd -l james ، به‌جای نام جیمز نام کاربری خود را بنویسید. 

در واقع این دستور رمز عبور را به یک رمزی تبدیل می‌کند که با هیچ مولفه دیگری مطابقت ندارد، در نتیجه کاربران برای ورود به حساب کاربری با مشکل مواجه می‌شوند. در این هنگام با ورود کاربر به حساب کاربری رمز عبور پذیرفته نمی‌شود و ارور نمایان می‌شود. البته، در این صورت کاربر می‌تواند از طریق کلیدهای عمومی یا خصوصی و از طریق اتصال SSH احراز هویت کند. 

حذف کردن پسورد در اوبونتو به چه معناست؟ 

حذف پسورد Ubuntu با غیرفعال کردن آن متفاوت است. در این اقدام شما می‌توانید هر گونه رمز عبور برای یک حساب کاربری را حذف کنید. در این شرایط یک حساب کاربری هیچ رمز عبوری ندارد؛ البته باید بگوییم با وجود اینکه امکان حذف پسورد در اوبونتو فراهم شده است اما انجام آن پیشنهاد نمی‌شود. 

نحوه حذف پسورد در اوبونتو به این صورت است که شما گزینه  -d (–delete) را همراه با دستور passwd انتخاب می‌کنید. این ساده‌ترین روش برای حذف پسورد در اوبونتو محسوب می‌شود. برای مثال، با تایپ کردن دستور زیر می‌توانید رمز عبور حساب کاربری شخصی به نام جیمز را حذف کنید:

sudo passwd -d james

با اجرای این دستور دیگر هیچگونه رمز عبوری برای حساب کاربری مورد نظر وجود نخواهد داشت. از آنجایی می‌گوییم که این روش پیشنهاد نمی‌شود که در صورت اجرای آن، هر شخصی می‌تواند با تایپ کردن نام کاربری، بدون نیاز به رمز عبور به حساب مورد نظر وارد شود. 

در این شرایط بهتر است که پوسته کاربری را بر روی nologin یا بدون ورود به حساب کاربری تنظیم کنید. این تنظیمات از بروز مشکلات امنیتی جلوگیری می‌کند: 

sudo usermod -s /usr/sbin/nologin james

 

همچنین، می‌توانید از سوئیچ -u (–unlock) برای باز کردن قفل حساب کاربری خود استفاده کنید.

حذف کردن پسورد در اوبونتو به چه معناست؟ 

بررسی وضعیت رمز عبور اوبونتو 

اگر قبل از حذف پسورد در اوبونتو می‌خواهید از وضعیت رمز عبور خود مطلع شوید می‌توانید مراحل زیر را در پیش بگیرید. بررسی وضعیت رمز عبور کاربر یک ابزار ارزشمند برای مدیران سیستم محسوب می‌شود.  بررسی رمز عبور برای کاربری به نام جیمز به این صورت است:

در مرحله اول یک ترمینال باز کنید و دستور passwd را با سوئیچ -S (–status) اجرا کنید. به این صورت:

sudo passwd -S james

بعد از اجرای این دستور مشاهده می‌کنید که وضعیت رمز عبور از هفت بخش تشکیل می‌شود:

  • بخش اول: نام کاربری

  • بخش دوم: نشان می‌دهد که حساب کاربری دارای چه نوع رمز عبوری است. 

  • بخش سوم: تاریخ آخرین تغییر رمز عبور 

  • بخش چهارم: حداقل طول عمر رمز عبور چند روز قبل از تغییر آن

  • بخش پنجم: حداکثر طول عمر رمز عبور چند روز قبل از تغییر آن

  • بخش ششم: تعداد روزهای قبل از پایان عمر رمز عبور که کاربر شروع به دریافت هشدار می‌کند.

  • بخش هفتم: تعداد روزهای پس از انقضای عمر رمز عبور که کاربر غیرفعال می‌شود.

بررسی وضعیت رمز عبور اوبونتو 

کلام آخر 

در این مطلب درمورد نحوه حذف پسورد در اوبونتو مطالعه کردید. همچنین، در ابتدای این مقاله گفتیم که غیرفعال کردن رمز عبور با حذف کردن پسورد اوبونتو متفاوت است. درصورتی‌که در مورد حذف پسورد Ubuntu هرگونه سوالی دارید، حتما برای ما بنویسید.  

سوالات متداول 

مدیریت رمز عبور اوبونتو به چه معناست؟ 

مدیریت رمز عبور اوبونتو به معنای غیر فعال کردن، حذف کردن یا تغییر رمز عبور است. 

حذف پسورد اوبونتو به چه صورت است؟ 

با حذف پسورد اوبونتو هرگونه رمز عبور برای حساب کاربری حذف می‌شود.

از معایب حذف کردن رمز اوبونتو چیست؟ 

 در این شرایط هر شخصی می‌تواند با تایپ کردن نام کاربری، بدون نیاز به رمز عبور به حساب کاربری وارد شود. 

برای افزایش امنیت پس از حذف کردن رمز عبور اوبونتو چه کنیم؟ 

در این شرایط می‌توانید پوسته کاربری را بر روی nologin یا بدون ورود به حساب کاربری تنظیم کنید تا امنیت آن افزایش پیدا کند.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پیمایش به بالا